Osiedlowe oczko wodne sposobem na zbiornik retencyjny

Każda działka, na której znajdują się budynki, musi być zaopatrzona w system kanalizacji, dzięki któremu możliwe jest odprowadzanie wód opadowych. Nie zawsze jednak jest możliwe przyłączenie terenu do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. W takich sytuacjach możliwe są inne sposoby odprowadzania wód opadowych – na własny teren, na którym konstruuje się zbiorniki retencyjne.

Formy zbiorników przydowomychZbiornik taki może przybrać formę oczka wodnego. Może to być też szambo betonowe pełniące funkcję zbiornika na deszczówkę. W przypadku osiedli to pierwsze rozwiązanie może być bardzo atrakcyjne, ponieważ ma wiele walorów z estetycznego punktu widzenia. Jeśli chodzi o domy prywatne, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie szczelny zbiornik (np. szambo betonowe).

Oczko wodne a zbiornik retencyjny

Oczko wodne lub staw pełni funkcję naturalnego zbiornika retencyjnego, do którego przedostaje się woda z opadów. Na niektórych terenach takie rozwiązanie może częściowo lub całkowicie zastępować w tej roli system kanalizacyjny. Mieszkańcy osiedli, w obrębie których znajdują się takie obiekty, zwracają uwagę także na ich estetyczny aspekt. Nieduży staw czy oczko wodne to wspaniała ozdoba okolicy, wokół której można zaaranżować aleje spacerowe czy nieduże obiekty o charakterze rekreacyjnym czy wypoczynkowym.

 

Zbiorniki nieszczelne, czyli takie, z których woda może bezpośrednio przenikać do gruntu, mogą być zasilane wyłącznie wodami opadowymi, gruntowymi i powierzchniowymi. Podlegają one prawu wodnemu. Natomiast jeśli mowa o zbiornikach szczelnych (baseny, oczka wodne murowane, szamba betonowe itd.), to podlegają one prawu budowlanemu i w ich przypadku dozwolone jest ich samodzielne napełnianie. Jednakże rzadko kiedy znajdziemy je na osiedlach – dużo częściej pojawiają się przy domach jednorodzinnych, gdzie funkcjonują np. jako zbiornik na deszczówkę.

 

Najlepsze rozwiązanie pojawi się z pewnością po dokładnym przeanalizowaniu potrzeb mieszkańców, charakteru okolicy oraz – oczywiście – obowiązujących w tym zakresie przepisów prawnych.

Góra strony