Przygotowanie ciągów pieszych osiedla - układanie bruku

Chodnik na osiedlu to podstawa!

Wyobraź sobie letni poranek po burzy. Jak co rano wychodzisz do pracy i wdychając świeże nasycone ozonem powietrze, mówisz sobie: To będzie dobry dzień! Wtem Twoja mina rzednie – uświadomiłeś sobie bowiem, że po raz kolejny przez nieuwagę Twoje świeżo wypastowane buty znalazły się w błocie. To jednak nie będzie dobry dzień.

 

Jeśli na Twoim osiedlu nie ma solidnego chodnika i dobrze skonstruowanych ciągów pieszych, prawdopodobnie każdy dzień rozpoczniesz od przeklinania wszechobecnego błota, kamieni i tłumu samochodów. Ten czarny scenariusz nie musi się jednak wcale wydarzyć. By go zmienić, wystarczy tyko jedno posunięcie: ułożenie kotki brukowej na osiedlu.

Ciąg pieszych – udogodnienie dla całego osiedla

Ulokowane na osiedlu ciągi pieszych są ważne nie tylko dla mieszkańców chcących przemieścić się w bezpieczny i komfortowy sposób do szkoły, pracy czy na zakupy. To również wspaniałe udogodnienie dla osób oddających się przydomowym rekreacjom, tj. biegaczy, rowerzystów, właścicieli psów czy rodziców wychodzących na spacer z dziećmi.

 Niwelacja wysokości gruntu na osiedlu za pomocą chodnika

Każda z tych osób ma prawo czuć się bezpiecznie. Nie jest tak, jeśli podczas spaceru trzeba walczyć o tor ruchu z samochodem. Nie jest tak również wtedy, gdy każdemu spacerowi towarzyszy obawa o o potknięcie na wystających nierównościach czy też nagłe zapadnięcie się podłoża. Właśnie dlatego każde osiedle powinno mieć swój ciąg pieszych. Najprostszym sposobem, by go przygotować jest ułożenie kostki brukowej.

Układanie kostki brukowej – tak to się robi!

Sekretem dobrze ułożonego chodnika jest odpowiednia stabilizacja gruntu wykonana z pomocą wyspecjalizowanych sprzętów i technologii. Dzięki temu jest możliwe wyrównanie, utwardzenie, a tym samym wzmocnienie podłoża. W efekcie zastosowanych zabiegów nawet często i intensywnie uczęszczany chodnik nie pęka i nie zapada się w toku eksploatacji. Z perspektywy mieszkańca osiedla oznacza to wiele lat komfortowych podróży do sklepu, pracy czy szkoły, a także koniec trudności z zabłoconymi butami i utrudniającymi spacery nierównościami.

Góra strony