Zarządzanie powierzchniami wspólnymi budynku

Współcześnie niemal każda wspólnota mieszkaniowa korzysta z usług profesjonalnych firm sprzątających. Budynki z nowoczesnymi rozwiązaniami i interesującą architekturą nie mogą być komfortowym miejscem do mieszkania, jeśli będą zaniedbane, prawda? Niezwykle ważną kwestią jest więc wybór odpowiedniej instytucji, która właściwie zadba o infrastrukturę danego obiektu. Tutaj należy wziąć pod uwagę nie tylko doświadczenie pracowników, ale i sprzęty oraz środki chemiczne, które wykorzystywać będą do utrzymania czystości w danym budynku.

Harmonogram prac firmy sprzątającej to zadanie zarządcy danej wspólnoty. Ważne jest tutaj określenie konkretnego zakresu prac oraz ich częstotliwość. Warto wziąć pod uwagę także ustalenie odpowiednich godzin sprzątania, które będą najmniej uciążliwe dla mieszkańców lub pracowników obiektu. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, wybrana firma sprzątająca powinna charakteryzować się nie tylko dokładnością w wykonywaniu obowiązków, ale i dobrą organizacją pracy oraz terminowością.
Sprzątanie
Zakres sprzątania we wspólnocie mieszkaniowej zawsze powinien zostać ustalony indywidualnie – wszak różne budynki to różne potrzeby. Najczęściej realizowanymi czynnościami w tej kwestii jest zamiatanie, zbieranie śmieci, mycie schodów i korytarzy, czyszczenie parapetów, grzejników oraz innych elementów wspólnych. Należy tutaj zwrócić uwagę, czy firma sprzątająca używa odpowiednich sprzętów – delikatniejsze podłogi wymagają wykorzystania profesjonalnych mopów do sprzątania oraz łagodnych środków chemicznych.

Powierzchnie wspólne budynków to nie tylko to, co znajduje się w środku. Nie można zapomnieć również o pielęgnowaniu roślin, koszeniu trawy oraz przycinaniu żywopłotów wokół budynku. Niekiedy niezbędne jest również zlecenie dodatkowych usług, jak choćby wywieszanie i zdejmowanie ozdób świątecznych lub rozmaite działania konserwatorskie. Podobnie jak w przypadku sprzątania wewnątrz budynku, tak i na zewnątrz za wszystko odpowiedzialny jest zarządca danego obiektu.
Góra strony